Pastaruosius metus gauname daugybę užklausų, ar verta publikuoti savo apgintą disertaciją ar magistro darbą leidykloje „LAP Lambert Academic Publishing“.  Iš šių užklausų, ateinančių iš visų Lietuvos regionų, susidaro įspūdis, kad minėtos leidyklos robotukas retsykiais apsilanko visuose su akademine veikla susijusiuose tinklalapiuose, surenka duomenis apie ginamas daktaro disertacijas, magistro darbus, organizuojamas konferencijas ir mokslininkams siunčia el. laiškus. Juos gavusiems atrodo, kad laiškas parašytas jiems asmeniškai, nes kreipiamasi kiekvieno vardu ir pavarde. Vokietijoje esančios leidyklos tinklalapis  atrodo rimtai ir solidžiai, jame pateiktas ne tik ilgas jau išleistų mokslo darbų sąrašas, bet ir didelis platintojų tinklas, pasklidęs po visą pasaulį.

Jeigu paieškos sistemoje įvesite „LAP Lambert“ ir paiešką apribosite Lietuvos tinklalapiais – suprasite, kad beveik visos Lietuvos aukštosios mokyklos savo gretose turi mokslininkų, kurie  šioje leidykloje knygas jau išleido.

Gausybė jau išleistų leidinių „LAP Lambert Academic Publishing“ kataloge neturėtų sukelti įtarimų, tačiau kiek žinoma, visos komercinės leidyklos, atsižvelgiant į šiuolaikinės mokslo komunikacijos poreikius,  jau turi savo išleistų leidinių tekstus internete ir siūlo juos pirkti arba prenumeruoti, o ši leidykla prekiauja tik spausdintomis knygomis. Paieškojus daugiau informacijos apie šią leidyklą paaiškėja, kad „LAP Lambert Academic Publishing“ – tai 2002 m. įkurta komercinė leidykla, kuri, naudodamasi autoriaus gautu PDF failu, išspausdina knygą su savo standartiniu viršeliu. Dažniausiai tai keli egzemplioriai, skirti autoriui, šių knygų tikrai nerasite knygynuose,  knygos spausdinamos pagal poreikį  gavus užsakymą.

Informacijos apie šią leidyklą gausu akademiniuose tinklaraščiuose, juose mokslininkai perspėjami nepublikuoti savo darbų šioje leidykloje. Jau 2010 m. birželį Christopher Collins savo straipsnyje   „Lambert Academic Publishing Continues to Spam“  diskutuoja su teigiančiais, kad išleisti knygą šioje leidykloje nėra nieko blogo. Šios temos tęsinys pateikiamas ir 2012 m. vasario mėn.  Jonathan Sterne  straipsnyje „Why You Shouldn’t Publish with Lap Lambert, German Publishing House“ . Vienas iš komentatorių aiškina: „Aš spausdinau knygą sau, kad pastatyčiau ją lentynoje, dar vieną egzempliorių padovanojau mamai,  nesiekiu karjeros moksle, tai mano pirma ir paskutinė knyga, todėl nematau čia nieko blogo. Suprantu, kad tokio leidėjo išleista knyga rimto mokslininko CV nepagerins…“ Apie leidybą su minėta leidykla tais pačiais metais rašoma ir Joe Dunckley bei  Matt Hodgkinson  straipsnyje  „Lambert Academic Publishing (or How Not to Publish Your Thesis)“.

Kaip matoma, nepaisant perspėjimų internete, „LAP Lambert Academic Publishing“ katalogas didėja, jame yra ir Lietuvos mokslininkų (ir ne tik pradedančiųjų). Tai rodo, kad pasirinkti tinkamą leidėją, kuris pagerins, o ne sugadins reputaciją, mūsų mokslininkams tikrai nelengva.

Mokslininkams į pagalbą  atėjo Jeffrey Beall, savo  tinklalapyje  Scholarly Open Access   pateikiantis informaciją apie nesąžiningus akademinius leidėjus. Ilgame Potential, possible, or probable predatory scholarly open-access publishers sąraše galite pasitikrinti, gal ant atvirosios prieigos bangos „atplaukė“ apsišaukėlis, norintis tik pasipelnyti. Nepamiršite, kad sąrašas nuolat pildomas ir atnaujinamas. Reikėtų atkreipti dėmesį į rekomendacijas, padėsiančias atpažinti tinkamą leidėją.

Laukiame Jūsų  pastebėjimų ir komentarų šiuo klausimų.