Crossref yra tarptautinė organizacija, kurios tikslas – remti novatoriškų technologijų, paremtų DOI® sistema plėtrą ir skatinti leidėjus, publikuojančius mokslinius leidinius internete, bendradarbiauti ir saugoti autorių teises. Daugiau apie narystę Crossref
DOI (Digital Object Identifier) – skaitmeninis objekto identifikatorius yra pirmasis Crossref projektas, kurio tikslas, kad elektroninio objekto vieta pasauliniame žiniatinklyje būtų visada atrasta, t. y. vartotojas, sekdamas DOI, visada rastų jau registruotą objektą (pvz., žurnalo straipsnį, paveikslą ir t. t.).
Leidėjai, registruodami leidinio, straipsnio, paveikslo ar kito skaitmeninio objekto DOI, privalo užtikrinti, kad jo metaduomenyse visada būtų nurodytas teisingas URL adresas. Be to, leidėjai, pasirašę sutartį dėl DOI registracijos, įsipareigoja sujungti aktyviomis nuorodomis jų publikacijose cituojamas kitų CrossRef narių publikacijas. Skaitytojas, sekdamas šias nuorodas, keliauja nuo publikacijos iki publikacijos negaišdamas laiko papildomoms paieškoms, nes CrossRef technologijų infrastruktūra užtikrina, kad šios nuorodos veiktų. Svarbu paminėti, kad CrossRef bendradarbiauja su daugeliu akademinių projektų, kurie perkelia visus metaduomenis, esančius DOI ir taip išvengiama klaidų, kurios mažina mokslininko matomumą ir cituojamumą.
Similarity Check [CrossCheck] yra dar vienas projektas, kurį CrossRef iniciavo 2008 m., reaguojant į vis didėjančią mokslo publikacijų plagijavimo problemą. CrossCheck leidėjams suteikia galimybę pateiktus rankraščius patikrinti dėl plagijavimo ne tik pasauliniame tinkle, bet ir akademinių leidėjų bazėse, taip išvengiama plagijavimo atvejų savo leidiniuose. Prie šios iniciatyvos jau prisijungusių akademinių leidyklų sąrašas. Leidėjui yra suteikiama galimybė matyti, kiek darbas yra originalus ir kiek procentų atitinka kitų darbų turinį, bei peržiūrėti visą rankraštį atitikusį tekstą.
LMPA vykdomi projektai „Lietuvos mokslo žurnalų tarptautinė sklaida per narystę CrossRef“ gavo finansavimą (2012 m., 2013 m., 2018 m., 2019 m. ir 2020 m.). Šių projektų dėka visi pageidaujantys mokslo žurnalų redaktoriai, pasirašę atitinkamą sutartį su LMPA, galėjo nemokamai naudotis Similarity Check paslauga. Džiaugiamės, kad nemažai Lietuvos mokslo žurnalų redaktorių pasinaudojo šia galimybe. Jeigu pageidaujate sužinoti daugiau arba naudotis Similarity Check kreipkitės el. paštu [email protected]
Lietuvos mokslo periodikos asociacija taip pat administruoja Similarity Check paslaugos naudojimą LMA vykdomo projekto ,,Periodinių mokslo leidinių leidyba“ dalyviams (projekto kodas VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-002).
CrossRef šiuo metu vykdo daug daugiau negu čia išvardyta iniciatyvų, susijusių su akademine leidyba: CrossMark, Cited-by Linking, Funder Registry ir daug kitų inovacijų rasite CrossRef Labs tinklalapyje.
Lietuvos mokslo periodikos asociacija yra įgaliotas Crossref atstovas, galintis teikti DOI, CrossCheck, CrossMark, FundRef ir kitas Crossref paslaugas mokslo žurnalų leidėjams, kurie nėra Crossred nariai. Jeigu Jums įdomu sužinoti daugiau kreipkitės el. paštu [email protected]
Šiek tiek Crossref istorijos. 1994 m. Jungtinių Amerikos valstijų leidėjų asociacija (The Association of American Publishers – AAP) pareiškė, kad elektroninei leidybai yra būtinas unikalus identifikatorius, kuris apsaugotų autorių teises pasauliniame žiniatinklyje ir padėtų valdyti elektroninį turinį. Tai buvo pirmas žingsnis link DOI® sistemos sukūrimo. 1999 m. Frankfurto knygų mugėje, bendradarbiaujant International DOI Foundation, The Association of American Publishers ir Corporation for National Research Initiatives, buvo pademonstruotas šios sistemos prototipas – DOI-X. Pirmaujančių akademinių leidyklų grupė, suprasdama šios sistemos svarbą ir galimybes elektroninei akademinei leidybai, inicijavo ne pelno siekiančios organizacijos Crossref įkūrimą.