Vilniaus universiteto biblioteka surengė seminarą Lietuvos mokslo periodikos asociacijos nariams tema “Kaip atpažinti ar mano leidžiamas žurnalas neprimena grobuoniško žurnalo?”

2024 m. balandžio 25 d. vykusiame seminare aptarta akademinėje bendruomenėje vis dažniau nagrinėjama tema apie grobuoniškus žurnalus. Tai – pagal sukčiavimo schemas veikiančių leidėjų leidžiami žurnalai ir kita produkcija, neatitinkanti jokių mokslo leidiniams nustatytų standartų. Jų leidėjai apsimeta kokybiškais ir tarptautiniais, bet išties nesilaiko visuotinai priimtinų leidybos nuostatų, yra sukurti tik lėšoms pritraukti.

Mokslininkai neretai kreipiasi į biblioteką, klausdami, kaip atpažinti grobuoniškus žurnalus, galbūt yra nepatikimų žurnalų, kurių reikėtų vengti, sąrašas? Kas apskritai yra „grobuoniškas žurnalas“, kuo jis skiriasi nuo „kontroversiško“, kodėl jie atsirado akademinės leidybos ekosistemoje, kokiais triukais bando prisivilioti autorius.

Kai kuriais atvejais neturintys grobuoniškų užmačių žurnalai gali būti palaikyti tokiais esant tam tikriems požymiams.

Seminare aptarta, kaip pamatyti raudonas vėliavas, pranešančias apie panašumą į grobuoniškus žurnalus.

Dėkojame seminaro lektorėms Eglei Juodei ir Ievai Litvinavičienei, Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės informacijos ir duomenų skyriaus Informacijos vadybininkei ir Duomenų analitikei.