Dr. Irene Hames, Didžioji Britanija

Pranešimas skirtas konferencijai „Lietuvos žurnalai ir šiuolaikinė mokslo komunikacija“, kuri įvyks 2016 m. spalio 25 d. Vilniuje.

 

Peer Review in a Changing and Challenging Scholarly Publication World   PDF        and       VIDEO

Dėl sparčiai kintančios mokslinės leidybos žurnalų redaktoriai susiduria su įvairiais iššūkiais. Su sunkumais susiduriama ir recenzavimo (angl. peer review) srityje, daugumos laikomoje mokslinių tyrimų rezultatų skelbimo pagrindu: per keletą pastarųjų metų išgyventos rimtos recenzavimo nesėkmės paskatino specialistus susirūpinti nepakankamu šio proceso veiksmingumu.

Akivaizdu, kad mokslininkai patiria didėjantį spaudimą skelbti savo darbo rezultatus, gauti dotacijas ir susirasti veiklos, todėl nerimą kelią mokslinių tyrimų etikos pažeidimų bei abejotinos tyrimų praktikos taikymo mastai. Turint galvoje, kad dauguma akademinio sąžiningumo problemų išaiškėja tik pateikus darbą leidybai arba jį jau paskelbus, žurnalų redaktoriai su tokio pobūdžio iššūkiais susiduria vis dažniau, sprendžia dar nepatirtas, sudėtingesnes situacijas. Dėl šios priežasties auga žurnalų redaktorių darbo krūvis, kyla sunkumų dėl ribotų išteklių panaudojimo.

Su kokiomis problemomis susiduria žurnalų redaktoriai ir kokių priemonių reikalauja jų sprendimas? Žinoma, šis metas yra kartu ir jaudinantis, mat kuriasi nauji ekspertinio vertinimo modeliai ir atsiranda nauji šios srities dalyviai. Kaip žurnalai bei jų redaktoriai turi pasikeisti, kad prisitaikytų prie tokių pokyčių?

 

 

Irene Hames

Dr Irene Hames

ORCID   http://orcid.org/0000-0002-3806-8786       LinkedIn       Twitter:  @irenehames

Baigusi ląstelės biologijos doktorantūros programą ir įgijusi daktaro laipsnį, Dr. Irene Hames susidomėjo mokslinės leidybos sritimi. Darbui su mokslo žurnalais ir knygomis ji paskyrė daugiau nei 30 metų, iš kurių 20 metų ėjo didelio tarptautinio mokslo žurnalo vykdomosios redaktorės pareigas. Šiuo metu autorė dirba nepriklausoma leidybos, aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų konsultante ir specializuojasi ekspertinio vertinimo, akademinio sąžiningumo ir leidybos etikos srityse.
D. Irene Hames parašė knygą „Peer Review and Manuscript Management in Scientific Journals“ („Recenzavimas ir rankraščių tvarkyba mokslo žurnalų leidyboje“), o 2011 m. eksperto teisėmis dalyvavo Jungtinės Karalystės Parlamento Bendruomenių rūmų Mokslo ir technologijų komiteto atliktame tyrime dėl ekspertinio vertinimo ir prisidėjo rengiant ataskaitą „Mokslo leidinių ekspertinis vertinimas“.
2010–2013 m. Dr. Irene Hames ėjo Leidybos etikos komiteto COPE valdybos narės, direktorės ir patikėtinės pareigas, o šiuo metu yra labdaros organizacijos „Sense About Science“, tarptautinės vadovų ir techninių redaktorių draugijos „International Society of Managing and Technical Editors“ (buvo steigiamosios valdybos narė) ir iniciatyvos „Axios Review“ patarėja.
2011 m. autorė tapo Karališkosios biologų draugijos bendradarbe ir dabar dirba šios draugijos Mokslinių tyrimų rezultatų sklaidos komitete ir žurnalo „Learned Publishing“ redakcinėje kolegijoje.